گوگل به همکاری با پروژه پهپادهای پنتاگون پایان می‌دهد

گوگل به همکاری با پروژه پهپادهای پنتاگون پایان می‌دهد

شرکت گوگل پس از استعفای هزاران تن از کارکنان خود از تمدید قرارداد همکاری با وزارت دفاع آمریکا خودداری کرد. طبق این قرارداد، گوگل با فناوری هوش مصنوعی خود به تحلیل تصاویر هوایی پهپادهای پنتاگون کمک می‌کرد.

اعتراض چندین ماهه همکاران شرکت گوگل به همکاری با وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) سرانجام نتیجه بخشید و گوگل قرارداد این همکاری را تمدید نکرد.

روزنامه “نیویورک تایمز” و وب‌سایت نشریه علمی “گیزمودو” گزارش داده‌اند که دیانه گرین، رئیس گوگل ـ کلاود روز جمعه ۱ ژوئن (۱۱ خرداد) به کارکنان این شرکت گفت، گوگل پروژه استفاده از هوش مصنوعی برای پهپادهای ارتش آمریکا را تمدید نخواهد کرد.

گوگل این قرارداد را برای تقویت پروژه “میون” Maven پنتاگون امضا کرده بود. این قرارداد که ارزشی نزدیک به ۱۰ میلیون دلار دارد در سپتامبر گذشته بسته شده و مهلت آن سال آینده به پایان می‌رسد.

هوش مصنوعی گوگل به تشخیص افتراقی اشخاص و اشیا در تصاویر ویدئویی پنتاگون کمک می‌کند. دیانه گرین می‌گوید: «ما همیشه گفته‌ایم که این قرارداد ۱۸ ماهه است و مهلتش مارس سال ۲۰۱۹ تمام می‌شود.»

شمار زیادی از کارکنان شرکت تکنولوژی گوگل در ماه فوریه با تهیه یک عریضه داخلی از همکاران خود خواستند تا از “داد و ستد با جنگ” حذر کرده و از همکاری در ایجاد فناوری جنگ‌افروزانه دست بکشند.

آن‌ها در این عریضه (پتیشن) به‌تأکید خواستار دوری از تولید “سلاح‌های خودکار مرگبار” که در زبان محاوره “روبات‌های قاتل” خوانده می‌شود شدند. به گفته ‌آن‌ها، این سلاح‌ها قادر خواهند بود “انقلاب سوم در جنگ‌افروزی” را به وجود بیاورند: «وقتی اختراع شوند می‌توانند به صورتی غیر قابل تصور درگیری‌های مسلحانه‌ای در ابعادی بی‌سابقه را پدید بیاورند.»

آن‌ها از گوگل خواستند، به روشنی اعلام کند که نه خود و نه شرکت‌های تابعه‌اش “هرگز تکنولوژی جنگی تولید نخواهند کرد”. آن‌ها اعلام کردند که همکاری در پروژه “میون” با پنتاگون وجهه گوگل را خدشه‌دار کرده و به توانایی این شرکت در پرورش استعدادها ضربه خواهد زد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تا اواسط ماه مه حدود ۴هزار امضا از کارکنان گوگل برای این عریضه جمع شده است. نشریه علمی “گیزمودو” می‌گوید، بسیاری از کارکنان به دلایل اخلاقی استعفای خود را اعلام کرده‌اند.

گوگل و پنتاگون مدت‌هاست که با یکدیگر در تماس‌اند. برای نمونه اریک اشمیت که برای سال‌های طولانی مدیرعاملی این شرکت را بر عهده داشت یکی از مشاوران علمی ارشد وزارت دفاع آمریکا در واشنگتن بود.

پنتاگون ده‌ها سال است که برای تحقیق و توسعه هوش مصنوعی بودجه در نظر گرفته است. وزارت دفاع آمریکا در سال‌های دهه شصت بودجه‌ای را به تأسیس مراکز تحقیقاتی در این زمینه اختصاص داد که امروزه از مراکز مطرح علمی ایالات متحده محسوب می‌شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.