• صفحه اصلی
  • >
  • ورزش
  • >
  • نگاهی به یک مصاحبه مشکوک؛ زندگی دوگانه ورونیک زیدان

نگاهی به یک مصاحبه مشکوک؛ زندگی دوگانه ورونیک زیدان

نگاهي به يك مصاحبه مشكوك؛ زندگي دوگانه ورونيك زيدان

در دو، سه روز اخیر خبری در رسانه‌های داخلی با آب و تاب فراوان منتشر شد که از همان بدو انتشار سخت مشکوک به نظر می‌رسید. ماجرا از این قرار است که رسانه‌های داخلی، متن گفت‌وگوی همسر زیدان با نشریه‌ای به نام پاریس‌اسپورت را منتشر کردند؛ گفت‌وگویی که زیدان را در زندگی شخصی‌اش مسلمانی غلیظ و متعصب ترسیم می‌کرد. ابتدا نگاهی به متن خبر این مصاحبه بیندازیم:

«همسر زیدان در مصاحبه با روزنامه پاریس اسپورت درباره ازدواجش با او گفت: وقتی زیدان از او خوشش آمد، از او پرسید؛ آیا مسیحی هستی؟ و من در جواب گفتم، بلی. وی ادامه داد: زیدان با این کلمه چهره‌اش عوض شد و رفت، مدتی گذشت و از زیدان خبری نشد تا کنجکاو شدم و دنبالش راگرفتم، وقتی منزل شخصی‌اش را در پاریس پیدا کردم، با دیدنم تعجب کرد و من هم علت ناپدید شدنش را پرسیدم. زیدان گفت؛ می‌خواستم با تو ازدواج کنم ولی تو مسیحی هستی و من مسلمان. وی گفت: طی چند ملاقات من شیفته دین و رفتار زیدان شدم و تصمیم گرفتم هم مسلمان شوم و هم همسر زیدان چراکه او هیچ‌وقت نمازش را قطع نکرد و عصبانی نمی‌شد. او درباره ۱۰ درصد کسر حقوق زیدان گفت: نکته جالب این بود که هر وقت حقوق می‌گرفت یا درآمد دیگری داشت حسابدارش ۱۰ درصد از آن را کسر می‌کرد، علت را پرسیدم. او در پاسخ به من گفت: این همان زکات است که برایت توضیح داده بودم، ۱۰ درصد درآمدم مستقیم وارد حساب هزار یتیم الجزایری می‌شود. همسرش همچنین درخصوص راز حمله با سر زیدان به بازیکن ایتالیایی در آخرین بازی ملی‌اش در فینال جام جهانی توضیح داد: زیدان هیچ‌وقت عصبانی نمی‌شد مگر به اسلام توهین شود. وقتی بازیکن ایتالیایی به او گفت؛ «مسلمان تروریست» زیدان هم کنترلش را از دست داد و با سر به سینه مدافع ایتالیایی ضربه زد. زیدان در این مورد می‌گوید، این ضربه شیرین‌ترین ضربه‌ای بود که زدم و پانصد هزار یورو جریمه‌اش از آن شیرین‌تر بود و برای دینم تمام اموال و حتی جانم را می‌دهم.»

درباره این مصاحبه ذکر چند نکته ضروری است. اول اینکه، سیاق این متن بر جعلی بودن یا دست کم مشکوک بودن آن دلالت دارد. جملات جدا از اینکه فی‌نفسه جعلی‌ به نظر می‌رسند، ربط منطقی هم ندارند. مثلا همسر زیدان می‌گوید: «طی چند ملاقات شیفته دین و رفتار زیدان شدم و تصمیم گرفتم هم مسلمان شوم هم همسر زیدان چراکه او هیچ‌وقت نمازش را قطع نکرد و عصبانی نمی‌شد.» وانگهی معلوم نیست همسر مسیحی زیدان، چون شیفته اسلام شده با زیدان ازدواج کرده یا اینکه چون شیفته زیدان شده، مسلمان شده است؟ قاعدتا او از عشق زیدان به دین اسلام رسیده است. ولی کسانی که این خبر را جعل کرده‌اند، جوری جعل کرده‌اند که گویی مساله اصلی ورونیک (همسر زیدان) تغییر دین بوده است. به همین دلیل در متن جمله مذکور، ابتدا دین را آورده‌اند سپس صاحب دین را! دوباره بخوانید: « طی چند ملاقات شیفته دین و رفتار زیدان شدم» و به همین دلیل: «تصمیم گرفتم هم مسلمان شوم هم همسر زیدان.» یعنی ممکن بوده ورونیک مسلمان شود ولی همسر زیدان نشود؟ اما جدا از این همه چند و چون، آیا عکس‌هایی که از زیدان و همسرش در اینترنت منتشر شده، با متن این مصاحبه که شبیه حرف‌های یک فرد متعصب در قلب اروپاست، مطابقت دارد؟ و اگر مسلمانی زیدان اینقدر فراتر از مسلمانی فوتبالیست‌ها و مردم عادی کشورهای جهان اسلام است، چرا نام اکثر فرزندان ورونیک و زیدان اسلامی نیست؟ زیدان و ورونیک چهار فرزند دارند: لوکا، تئو، انزو، الیاس. از این چهار اسم، فقط الیاس اسمی اسلامی است.

اگر پوشش و سبک زندگی آشکارا غیراسلامی ورونیک زیدان را در کنار محتوای این مصاحبه لحاظ کنیم، به نظر می‌رسد با پدیده‌ای به نام زندگی دوگانه ورونیک مواجه‌ایم!

نکته دیگر اینکه، خود زیدان پس از جام جهانی ۲۰۰۶ صریحا گفت که ماتراتزی او را تروریست نخوانده. همان موقع عده‌ای گفتند مقامات دولت فرانسه از زیدان خواسته‌اند که در کنفرانس خبری‌اش به خبرنگاران چیزی درباره توهین دینی ماتراتزی نگوید. حتی اگر این فرض بدبینانه هم درست باشد، چه دلیلی دارد الان همسر زیدان بدون هیچ مناسبتی، آنچه را که شوهرش بنا به مصالحی کتمان کرده بود، آشکار کند؟ اما نکته مهم‌تر این مصاحبه آن است که ورونیک می‌گوید زیدان هیچ‌وقت عصبانی نمی‌شد. در حالی که زیدان با دریافت ۱۲ کارت قرمز در طول دوران حضورش در میادین فوتبال، در بین تمام بازیکنان بزرگ تاریخ فوتبال رکورددار اخراج از زمین بازی است. پس از فینال ۲۰۰۶ زامبروتا هم، که چند سال هم‌تیمی زیدان در یوونتوس بود، گفت از حرکت خشن زیدان تعجب نکردیم چراکه او در یوونتوس هم چند بار از این کارها کرده و از زمین بازی اخراج شده بود.

وانگهی، اگر زیدان ماتراتزی را به دلیل توهین به هویت دینی‌اش با ضربه سر کله‌پا کرد، در جام جهانی ۱۹۹۸ بازیکن مسلمان عربستان را به چه دلیل لگد کرد و اخراج شد؟ آیا او هم به معتقدات دینی زیدان توهین کرده بود؟ جالب اینکه ورونیک در کتاب «زیدان زندگی اسرارآمیز» درباره علت خشونت زیدان در فینال ۲۰۰۶ نوشته است: «اختلاف میان من و زیدان در شب قبل از بازی نهایی جام جهانی ۲۰۰۶، باعث شد تا زیدان با روحیه‌ای خراب پا به میدان این مسابقه گذاشته و آن حرکت خشن را نشان دهد». خلاصه اینکه، مصاحبه اخیرالانتشار همسر زیدان را از هر طرف که بنگریم، جز متنی سراسر جعلی و دروغین چیز دیگری به نظر نمی‌رسد. و عجیب است که این همه رسانه وطنی آن را به عنوان خبری راست و درست منتشر کرده‌اند و هیچ اما و اگری در کار نکرده‌اند. از همه مهم‌تر اینکه، نشریه پاریس‌اسپورت، که نامش به عنوان منبع این خبر درج شده، ظاهرا وجود خارجی ندارد. اگر چنین نشریه‌ای وجود دارد و چنین مصاحبه مهمی را منتشر کرده، پس چرا در جست‌وجوهای اینترنتی، چه به زبان انگلیسی چه به زبان فرانسوی، هیچ ردی از آن پیدا نمی‌شود. ما که گشتیم و نبود؛ اگر شما پاریس‌اسپورت را پیدا کردید، به ما هم اطلاع بدهید!

اما چرا کسانی در داخل مصاحبه‌ای مشکوک را به نشریه‌ای ناموجود نسبت داده‌اند؟ احتمالا چون زیدان این روزها پس از فتح سه‌باره لیگ قهرمانان اروپا در اوج محبوبیت قرار دارد، عده‌ای زحمت جعل این مصاحبه را کشیده‌اند تا به اسلام و مسلمین خدمتی کرده باشند. اما ناگفته پیداست که ترویج و تحکیم اسلام راستین، با نشر اکاذیب میسر نمی‌شود. اسلام دین حق و حقیقت است و این درخت سبز و تناور، نیازی به نوشیدن از شورآبه دروغگویی و دروغ‌سازی ما آدم‌های کوته‌بین ندارد.

نکته مهم‌تر این مصاحبه مشکوک آن است که ورونیک می‌گوید زیدان هیچ‌وقت عصبانی نمی‌شد. در حالی که زیدان با دریافت ۱۲ کارت قرمز در طول دوران حضورش در میادین فوتبال، در بین تمام بازیکنان بزرگ تاریخ فوتبال رکورددار اخراج از زمین بازی است. وانگهی، اگر زیدان ماتراتزی را به دلیل توهین ماتراتزی به هویت دینی‌اش با ضربه سر کله‌پا کرد، در جام جهانی ۱۹۹۸ بازیکن مسلمان عربستان را به چه دلیل لگد کرد و اخراج شد؟ آیا او هم به معتقدات دینی زیدان توهین کرده بود؟

منبع: اعتماد

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.