ساعت شمس‌العماره باردیگر به وقت پایتخت کوک می‌شود

ساعت شمس‌العماره باردیگر به وقت پایتخت کوک می‌شود

تهرانی‌ها پس از سال‌ها دوباره صدای ساعت شمس‌العماره را در روزهای اول شهریورماه می‌شنوند؛ قرار است این ساعت تعمیر و کاخ گلستان هزینه نگهداری و تعمیرش را پرداخت کند. مسعود نصرتی، مدیر کاخ گلستان گفت: با آقای ساعتچی که پیش از این هم ساعت شمس‌العماره را تعمیر کرده بود، قرارداد نهایی را بسته‌ایم و قرار است که کاخ گلستان هزینه نگهداری و تعمیرش را بپردازد تا دوباره مثل چند سال پیش، پس از تعمیر خاموش نشود بلکه به آن رسیدگی کنیم. موضوع قراردادمان هم راه‌اندازی ساعت به صورت الکترومکانیکی و خودکار و تهیه ابزار مورد نیاز است. زمان این قرارداد از اول خرداد تا اول شهریور است یعنی امیدواریم روز اول شهریور پس از پایان کار صدای این ساعت را دوباره بشنویم و شاهد باشیم که بازهم کار می‌کند. ما از دو سال پیش می‌خواستیم این کار را انجام دهیم اما هر بار به مشکل برمی‌خوردیم؛ ما می‌خواستیم که ساعت دوباره به حالت اولیه خودش برگردد اصل موضوع راه‌اندازی ساعت است که سعی داریم این اقدام انجام شود. بعد از این هر ماه یک بار باید به این ساعت رسیدگی شود. برای راه‌اندازی این ساعت از دو سال پیش حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه شده است ولی هزینه نگهداری آن تقریبا ماهی ۱۵ میلیون تومان می‌شود که البته نسبت به شرایط متغیر است.

در این مدت تهران وقایع مختلفی به خود دید اما هیچگاه از ساعت شمس‌العماره صدایی بلند نشد تا اینکه در سال ۱۳۹۱ مسوولان وقت کاخ گلستان تصمیم گرفتند تا دوباره آن را تعمیر کرده و این‌بار مردم تهران صدای این ساعت را بشنوند؛ ساعتی که در طول سال‌ها افرادی سعی کرده بودند آن را تعمیر کنند اما نتوانستند. این‌بار اما از معروف‌ترین ساعت‌ساز تهران دعوت شد تا آن را تعمیر کند برای مدت کوتاهی هم ناقوس این ساعت به صدا درآمد اما هزینه نگهداری آن (ماهی ۵۰۰ هزار تومان) برای مسوولان کاخ زیاد بود و به همین دلیل پس از مدت کوتاهی دوباره خاموش شد.

مدیر کاخ گلستان در نظر دارد تا مردم بتوانند از بخش‌های مختلف عمارت نیز دیدن کنند و به بالای آن نیز بروند اما از آنجا که پله‌های این عمارت بسیار باریک است برای بازدید مردم تمهیداتی شده است. در این باره نیز نصرتی گفت: این عمارت در دست تعمیر است و اگر نهایی شود درهای بخش‌های دیگر نیز باز خواهد شد. اما به صورت محدود. ممکن است ماهی ده تا ۱۵ نفر را تنها بتوانیم از طریق فروش آنلاین بلیت ثبت‌نام کرده و به بازدید از بخش‌های بالایی عمارت ببریم چون پله‌های آن باریک است و امکان حضور حجم زیاد افراد بازدیدکننده وجود ندارد. سقف طبقات و ارسی‌ها نیز باید مرمت شود. این اقدام جزو برنامه‌های ما است ولی هنوز مشخص نیست کی اجرا می‌شود.

ساعت شمس‌العماره یکی از معروف‌ترین ساعت‌های ایران است که ملکه ویکتوریا در سال ۱۲۵۲ آن را به ناصر الدین شاه قاجار اهدا کرد. این ساعت که صدای بلندش اهالی کاخ گلستان را آزار می‌داد، همان اوقات که برسر بلندترین عمارت تهران قرار گرفته بود یعنی در سال ۱۲۵۵ در اثر یک دستکاری برای کم کردن صدایش، خاموش شد و هیچگاه کار نکرد.

منبع: خبرگزاری مهر

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.