کرۀ شمالی مرکز آزمایش‌های اتمی خود را نابود می‌کند

کرۀ شمالی مرکز آزمایش‌های اتمی خود را نابود می‌کند

خبرگزاری رسمی کرۀ شمالی اعلام کرد که این کشور از روز ٢٣ تا ٢۵ مه/٢ تا ۴ خرداد، مرکز آزمایش‌های اتمی خود را “با اقدامات فنی” از کار خواهد انداخت.

روز شنبه ١٢ مه/٢٢ اردیبهشت خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) اعلام کرد که تونل‌هایی که محل آزمایش‌های اتمی بود، منفجر خواهد شد. این تونل‌ها در مرکز اتمی “پونگیه ری”  قرار دارد. تونل‌ها کاملاً مسدود خواهند شد و همۀ تأسیسات نظارت و همچنین مرکز پژوهشی ویران خواهد گردید. پیونگ یانگ از خبرنگاران خارجی – از جمله خبرنگاران آمریکایی و کرۀ جنوبی – دعوت کرده که به تماشای این عملیات فنی بروند.

کیم جونگ اون رهبر کرۀ شمالی حدود دو هفته قبل اعلام کرده بود که مرکز اتمی “پونگیه ری” را خواهد بست. از سال ٢٠٠۶ به بعد، شش آزمایش انفجار اتمی در این مرکز انجام گرفته است.

کرۀ شمالی مرکز آزمایش‌های اتمی خود را نابود می‌کند

مرکز “پونگیه ری” که در نزدیکی مرز چین قرار دارد تنها مرکز اتمی شناخته‌شدۀ کرۀ شمالی است. این محل همیشه تحت نظارت شدید امنیتی قرار داشته و فعالیت‌های آن فوق محرمانه تلقی می‌شده است. این مرکز در یک منطقۀ کوهستانی واقع است و بخشی از تأسیسات آن  زیر ارتفاعات ٢هزار متری ساخته شده است.

اما برخی کارشناسان اتمی معتقدند که بسته شدن “پونگیه ری”  چندان اهمیتی ندارد زیرا از هم اکنون دچار فرسودگی است و دیگر قابل استفاده نیست. زلزله‌شناسان چینی گفته‌اند که آخرین آزمایش اتمی باعث شده که صخره‌ها شکاف بردارد.

با اینهمه سرعت عمل کره شمالی در توقف برنامۀ اتمی خود غافلگیرکننده است. مایک پمپئو وزیر خارجۀ آمریکا اطمینان داده است که اگر پیونگ‌یانگ خلع سلاح هسته‌ای را در کوتاه مدت به اجرا بگذارد، ایالات متحده آمریکا به این کشور کمک خواهد کرد تا مثل کره جنوبی سریعاً توسعه یابد.

منبع: ار اف ای فارسی

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.