هلند کشور کوچکی که دنیا را تغذیه می‌کند!

هلند کشور کوچکی که دنیا را تغذیه می‌کند!

چه کسی فکر می‌کرد ممکن است فضولات دامی برای یک کشور در شمار مهم‌ترین تهدید امنیت زیستی و پایداری در توسعه محسوب شود؟ گزارش جدید روزنامه گاردین با بررسی وضعیت امروز کشور دوچرخه‌ها، هلند نشان می‌دهد مردم کشور نارنجی‌پوش‌ها علاوه بر تحول در نظام حمل‌ونقل خود، باید به سرعت در تولید صنعت لبنیات و گوشت هم انقلابی دیگر را سامان دهند.

هلند کشور کوچکی که دنیا را تغذیه می‌کند!
درواقع از بخش تولید لبنیات هلند بوی تعفن به مشام می‌رسد. این صنعت از بسیاری جهات موفق‌ترین است؛ برخلاف ابعاد کوچک این کشور که فقط ۲ درصد مساحت ایران را دارد! هلند پنجمین صادرکننده لبنیات دنیاست و به کشور کوچکی که دنیا را تغذیه می‌کند، شهرت دارد، اما در این موفقیت اشکالی ایجاد شده است! ۸/۱ میلیون گاو کشور بیش از اندازه کود حیوانی تولید می‌کنند و فضایی کافی برای دفع بی‌ضرر آنها وجود ندارد. درنتیجه صندوق جهانی طبیعت خواستار کاهش شمار گاوها تا ۴۰ درصد در طول یک دهه آینده و بازگشت به آستانه‌ای از تولید است که بتواند با مدفوع گاوها متناسب باشد.

 
ناتاشیا اورلمانس، مدیر بخش کشاورزی از صندوق جهانی طبیعت هلند می‌گوید: «ما در واقع کارایی و اثربخشی را در طول دهه‌های گذشته ترقی داده‌ایم، اما در مقابل چه هزینه‌ای برای محیط‌زیست؟ ما بعد از مالتا، پایین‌ترین تنوع زیستی را در اروپا داریم؛‌ تنها با ۱۵ درصد باقی‌مانده از تنوع زیستی اولیه.»

 
دقت کنید هم‌اکنون تنوع زیستی ایران با ۱۷۲۸ گونه اندمیک، تقریبا برابر با کل قاره اروپاست. ما البته قدر این تنوع را نمی‌دانیم برخی متولیان محیط‌زیست حتی تلاش برای حفظ یوزپلنگ را موضوعی جزیی برمی‌شمرد، اما آنها در حسرت زوال تنوع زیستی خود هستند، آن هم در حالی که پول پارو می‌کنند! چقدر راه نرفته و کار نکرده داریم … چقدر …

 
پشتیبانی سیاسی برای لبنیات در هلند در حال افول است. با توجه به انتخابات سال گذشته که افزایش پشتیبانی از محدودیت‌ها در بخش دامداری را از جانب حزب سبز و حزب حمایت از جانوران نشان می‌دهد، تولید‌کننده اصلی شیر در هلند، FrieslandCampina، که ۸۰ درصد از شیر در هلند را جمع‌آوری می‌کند، اکنون به دامدارانی که به گاوهای خود امکان چرا در فضای آزاد را می‌دهند و با صندوق جهانی طبیعت برای بهبود سطح تنوع زیستی در مزارع خود همکاری می‌کنند، پول بیشتری می‌پردازد.

 
‌هانس وان تریپ، استاد رشته بازاریابی و رفتار مصرف‌کنندگان از دانشگاه واگنینگن اعتقاد دارد روزهای پررونق صنعت لبنیات هلند به شکل کنونی رو به پایان است. او می‌پرسد: «اگر شما می‌خواستید هلند را دوباره طراحی کنید و به وضعیت موجود وابسته نبودید، آیا باز این راه را می‌رفتید؟ پاسخ احتمالا منفی است.»

 
یک نکته اخلاقی در ماجرای هلند این است که چگونه مردمی که مروج زیست‌محوری در مبلمان شهری و پرچمدار ملاحظات و اخلاق محیط‌زیستی هستند، خود به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گاز متان و اثرگذار در تشدید فرایند مخرب جهان‌گرمایی تبدیل شده و در مواجهه با این صنعت انرژی بر، سکوت کرده‌اند؟ و چرا نباید خود به ترویج کاهش مصرف پروتئین حیوانی در سبد غذایی همت کنند؟ ماجرای هلند از این منظر بسیار شبیه سوئد یا دانمارک و ژاپن است؛ کشورهایی که آنها هم در شمار سرآمدگان رعایت هنجارها و اخلاق محیط‌زیستی محسوب می‌شوند، اما خود در ردیف بزرگ‌ترین صادرکنندگان اسلحه یا شکار آبزیان درشت‌جثه قرار دارند! ناسازه‌هایی که آدم را یاد مرحوم اخوان و شعر ماندگارش می‌اندازد که آیا آسمان هر کجا همین رنگ است؟!

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.