• صفحه اصلی
  • >
  • سیاست
  • >
  • قتل روزنامه‌نگار مخالف دولت روسیه در کی‌یف، صحنه سازی بود

قتل روزنامه‌نگار مخالف دولت روسیه در کی‌یف، صحنه سازی بود

قتل روزنامه‌نگار مخالف دولت روسيه در كي‌يف، صحنه سازي بود

«یک روزنامه‌نگار روس که سال گذشته از ترس جان خود از روسیه فرار کرد و به اوکراین گریخت سه شنبه شب در منزل خود واقع در پایتخت اوکراین به ضرب گلوله کشته شد. آرکادی بابچنکو، روزنامه‌نگاری که عمده گزارش‌هایش در حوزه جنگ بود همواره از سوی ناسیونالیست‌های روس مورد تهدید قرار می‌گرفت. او یکی از مخالفان سیاست‌های ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه محسوب می‌شد و از سیاست‌های نظامی و ورود روسیه به جنگ سوریه انتقاد کرده بود.

پلیس اوکراین می‌گوید که این روزنامه‌نگار توسط همسرش در خانه خود در کی یف وقتی که خون از او می‌رفت پیدا و سپس به وسیله آمبولانس به بیمارستان منتقل شد اما آنگونه که پلیس می‌گوید وی بر اثر زخم ناشی از اصابت گلوله به پشتش جان خود را از دست داده است. آندری کریچنکو، رییس پلیس کی‌یف در تلویزیون اوکراین گفت: اولین و واضح‌ترین دلیل برای حمله به آقای بابچنکو فعالیت‌های حرفه‌ای او بوده است که شامل مقالات و پست‌های او در رسانه‌های اجتماعی است که اکثرا در خصوص ضمیمه کردن کریمه به خاک روسیه و نقش نظامی روسیه در سوریه بوده است. وزارت کشور اوکراین همچنین مشخصاتی را از مظنون این حمله منتشر کرد: مردی حدودا ۴۰تا ۴۵سال که ریش داشته است. آنتون گراسچنکو یکی از قانونگذاران و مشاور وزیر کشور اوکراین در پست فیس‌بوکی در این باره نوشت:«مهاجمان منتظر این روزنامه‌نگار در پلکان ورودی ساختمان آپارتمان بودند. او شهیدی دیگر برای آزادی روسیه و برای صلح در اوکراین است». نخست وزیر اوکراین نیز در واکنش به کشته شدن این روزنامه‌نگار روس گفت: او دوست واقعی اوکراین بود که افکار عمومی جهان را نسبت به تجاوز روسیه به اوکراین آگاه کرد. قاتلان او باید مجازات شوند.»

این خبر و روایت‌های حاشیه‌ای آن تا عصر چهارشنبه راس اخبار بین‌المللی قرار داشت. باز هم کشته شدن یک مخالف دیگر و باز هم انگشت‌هایی که روسیه را نشانه گرفتند. مسکو تکذیب کرد و درخواست تحقیق داد اما برخی مقامات سیاسی در اوکراین به مدت ۲۰ ساعت به جهان اینگونه القا کردند که مخالف روسی در کی‌یف کشته شده و کرملین مقصر شماره یک است. با این وجود آرکادی بابچنکو عصر دیروز در حالی که همسر و خانواده‌اش عزادار وی بودند صحیح و سالم به محل کنفرانس خبری در کی‌یف رفته و افشا کرد که همه‌چیز صحنه‌سازی بوده است. او در نخستین جملاتش از همسر خود بابت تالم روحی که این صحنه‌سازی برای او به وجود آورده عذرخواهی کرد. همزمان با حضور آرکادی در این کنفرانس مطبوعاتی، رییس سرویس امنیتی اوکراین اعلام کرد که کی‌یف برای بازداشت کسانی که قصد کشتن او را داشته‌اند، قتل بابچنکو را صحنه‌سازی کرده و این روزنامه‌نگار ۴۱ساله زنده است.

این اقدام دولت اوکراین خشم بسیاری از چهره‌های سیاسی را که اقدام به محکوم کردن کشته شدن خبرنگار روس کرده بودند، برانگیخت. آنتونیو تایانی، رییس پارلمان اروپا که چهارشنبه قتل بابچنکو خبرنگار روس‌ و منتقد کرملین را محکوم کرده بود در سخنرانی به‌شدت از این اقدام کی‌یف و بازی با احساسات مردم انتقاد کرد. همزمان بسیاری از رسانه‌ها گزارش‌های خود درباره قتل آرکادی را از روی خروجی‌ها برداشته و پس از مدتی با ویرایش دوباره منتشر کردند. به گزارش رویترز، آرکادی در حالی که خبرنگاران در کنفرانس خبری در کی‌یف در حال پرس‌و‌‌جو از مقام‌های امنیتی درباره مرگ او بودند، وارد سالن کنفرانس شد و همه را شوکه کرد. وی در گفت‌وگو با خبرنگاران ادعا کرد که سرویس‌های امنیتی اوکراین متوجه برنامه‌ای برای کشتن وی شده بودند لذا اقدام به صحنه‌سازی کردند تا بتوانند این توطئه را خنثی کنند. وی در حالی که اشک می‌ریخت خطاب به خبرنگاران گفت: بابت تالم روحی و آزاری که در نتیجه این صحنه‌سازی دیدید از شما معذرت می‌خواهم اما هیچ راه دیگری برای مقابله با توطئه قتل من وجود نداشت. از همسرم که این ساعات جهنمی را گذراند هم معذرت می‌خواهم.

روایت روسی از ماجرا

از زمان انتشار خبر قتل آرکادی، مقامات و قانونگذاران روسی، اوکراین را به خاطر قتل این روزنامه‌نگار محکوم کردند. کمیته تحقیقاتی روسیه که سازمانی برای اجرای قانون است، اعلام کرد که تحقیقات جنایی خود را آغاز کرده و جنایت‌های وحشیانه علیه شهروندان روسیه را نادیده نمی‌گیرد. همچنین وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است: ما خواهان آن هستیم که مقامات اوکراین تمام تلاش خود را برای انجام تحقیقاتی سریع انجام دهند. در بیانیه وزارت خارجه همچنین با بازماندگان این اقدام تروریستی همدردی شده است. علاوه بر این دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز گذشته اتهامات کی‌یف علیه مسکو درباره قتل روزنامه‌نگار روس در اوکراین را مشکوک و بدبینانه توصیف کرد. بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پسکوف در این رابطه گفت: اوکراین مکان بسیار خطرناکی برای خبرنگاران است. ما امیدوار هستیم که تحقیقاتی جامع در خصوص این قتل انجام شود. با توجه به صحنه‌سازی اوکراین مشخص نیست که واکنش‌ بعدی کرملین به این اقدام کی‌اف چه خواهد بود.

کی‌یف، قتلگاه منتقدان روسیه

کی‌یف در سال‌های اخیر شاهد حملات مرگبار به روزنامه‌نگاران و سیاستمداران برجسته بوده است که اکثر آنها منتقدان بسیار جدی و پر سروصدای کرملین بودند. تابستان گذشته یک مهاجم از منطقه چچن، سعی کرد آدم عثمایف و همسرش آمینا را در اوکراین به قتل برساند؛ به این دلیل که آنها نقشی داوطلبانه در محکومیت حضور نظامی روسیه در شرق اوکراین ایفا کردند. چند ماه قبل نیز دنیس وورونکوف، قانونگذار سابق روس که به اوکراین فرار کرده بود در خارج از یک هتل لوکس در کی‌یف کشته شد. مقام‌های اوکراینی رسما اعلام کردند که او به دستور مستقیم مقام‌های روس کشته شده است. آرکادی بابچنکو که روز سه شنبه خبر قتل وی به شکل جعلی اعلام شد پس از آنکه در خصوص دلایل سقوط یک هواپیمای نظامی روسیه در سال ۲۰۱۶ گزارش‌هایی تهیه کرد چندین بار به مرگ تهدید و در نهایت وادار به ترک روسیه شد. به گزارش بی‌بی‌سی او پس از خروج از روسیه ابتدا به پراگ، پایتخت چک رفت و سپس به کی‌یف، پایتخت اوکراین نقل مکان کرد. آرکادی بابچنکو همواره با زبان تند و تیز از کرملین انتقاد می‌کرد. او درگذشته برای شبکه ATR اوکراین کار می‌کرد و اخبار جنگ را پوشش می‌داد.

بابچنکو قبل از صحنه‌سازی سه‌شنبه سه شنبه در صفحه فیس بوک خود نوشت: «من چهارسال پیش در چنین روزی بسیاشر خوش شانس بودم. من برنامه داشتم تا با سربازان اوکراینی به همراه هلی کوپتر به منطقه جنگی در شرق اوکراین سفر کنیم. اما هرچقدر اصرار کردم اجازه سوار شدن من به هلی‌کوپتر داده نشد چرا که ظرفیت آن تکمیل بود. همان هلی‌کوپتر به وسیله نیروهای شورشی در شرق اوکراین مورد هدف قرار گرفت و ۱۴ نفر در این حادثه جان باختند. من خیلی خوشحالم چرا که برای دومین بار متولد شدم.» همین پست تبدیل به آخرین پست او در فیس بوک شد.

منبع: اعتماد

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.