November 14, 2018

تظاهرات راست‌های افراطی و مخالفانشان در برلین

تظاهرات راست‌های افراطی و مخالفانشان در برلین

هواداران گروه راست ‌افراطی آلترناتیو برای آلمان، یکشنبه در خیابان‌های برلین تظاهرات کردند، اما با سیل گسترده مخالفانی روبه‌رو شدند که علیه سیاست‌های بیگانه‌هراسی، نژادپرستی، و نظامی‌گری به خیابان‌های پایتخت آلمان سرازیر شده بودند، سیاست‌هایی که تجسم این حزب نئوفاشیستی است. سازمان‌دهندگان راست ‌افراطی با فرستادن اتوبوس به سراسر آلمان و پرداخت هزینه به مردم برای شرکت در تظاهرات روز یکشنبه خود تلاش می‌کردند بر ابعاد تجمع فاشیستی خود بیفزایند، اما براساس گزارش‌ها تعداد مخالفان آنها دوبرابر بوده است. سازمان‌دهندگان تجمع مخالفان می‌گویند حدود ۷۰‌ هزار نفر در تجمع یکشنبه شرکت کرده بودند. پلیس آلمان هم اعلام کرده که تعداد معترضان مخالف این حزب راست‌ افراطی دوبرابر تعداد تظاهرات‌کنندگان هوادار آلترناتیو برای آلمان بوده است. به گفته پلیس حدود پنج هزار نفر در تظاهرات آلترناتیو برای آلمان شرکت کرده‌اند.

به باور برخی تحلیلگران تظاهرات‌های گسترده علیه حزب راست ‌افراطی روشن کرد که هم‌زمان با مدارای سازمان‌‌های سیاسی آلمان با فاشیست‌ها، جوانان و بسیاری از مردم آلمان بازگشت به دهه ۳۰ میلادی را تاب نمی‌آورند. افراطی‌های دست‌راستی آلمان در میان محافظت پلیس مسلح برلین از ایستگاه اصلی قطار این شهر تا دروازه برندنبرگ راهپیمایی کردند و سپس رهبران راست‌افراطی در این مکان سخنرانی‌های انزجارآور خود را ایراد کردند و به‌طور ویژه به اسلام و مسلمانان آلمان تاختند. هواداران این گروه ضد مهاجرت شعار می‌دادند «مردم ما هستیم» که با شعار «نازی برو گمشو» مخالفان آنها روبه‌رو شد. پلیس برلین گفت برای جدانگه‌داشتن دو گروه، از گاز فلفل استفاده کرده است. در پی درگیری‌های پراکنده میان دو گروه، پلیس ظاهرا شماری را در ایستگاه فردریش اشتراسه بازداشت کرده است.

هواداران آلترناتیو برای آلمان درست بعد از نیمروز یکشنبه در واکنش به درخواستی برای راهپیمایی با شعار «برای آینده آلمان» در ایستگاه اصلی قطار برلین جمع شدند.

راست‌های افراطی در حالی خود را به دروازه برندنبرگ رساندند که بسیاری از جوانان مخالف آنها از صبح در این محل تجمع کرده بودند. یکی از دانشجویانی که در اعتراضات مخالفان شرکت کرده و پلاکاردی با شعار «حالم از نازی‌ها به‌هم می‌خورد» در دست داشت به سایت خبری وردسوسیالیست گفت: «هولناک است که راست‌های افراطی یک ‌بار دیگر در آلمان راهپیمایی می‌کنند. ما قبلا هم شاهد همین بوده‌ایم. آنها ‌میلیون‌ها نفر را کشتند».

سارا، یکی از شهروندان ۲۸ساله آلمانی هم می‌گوید در تظاهرات ضدآلترناتیو برای آلمان شرکت کرده چون فکر می‌کند ایستادن و مبارزه با نژادپرستی و بیگانه‌هراسی ضروری است. به گفته سارا هیچ حزبی در پارلمان علیه حزب آلترناتیو برای آلمان نمی‌ایستد. او می‌گوید: «تعجبی هم ندارد، چراکه حزب دموکرات مسیحی هم علیه مهاجران بوده‌اند و عملا سیاست‌های آلترناتیو برای آلمان را پیش گرفته‌اند».

اولیور، جوان ۲۴‌ساله دیگری که همراه دوستانش در این تظاهرات شرکت کرده می‌گوید نه‌تنها برای مخالفت با آلترناتیو برای آلمان بلکه علیه سیاست‌های دست‌راستی و نژادپرستی به خیابان آمده است. به‌گفته اولیور «شرم‌آور» است که این حزب توانسته بار دیگر از تنفر نژادی حمایت کند.

بسیاری از شرکت‌کنندگان، راست‌های افراطی و شرایط کنونی را با دهه ۱۹۳۰ و نازی‌ها مقایسه می‌کنند و معتقدند احزاب اصلی آلمان با سیاست‌های ضد اجتماعی خود راه را برای فعالیت حزب راست‌ افراطی آلترناتیو برای آلمان باز کرده‌اند. حزب آلترناتیو برای آلمان پیش‌تر در سال جاری با کسب ۱۳ درصد آرا در انتخابات عمومی بزرگ‌ترین حزب مخالف در آلمان شد.

بسیاری از معترضان از ارتباط بین ظهور راست‌ فاشیستی و سیاست‌‌های سرمایه‌داری مرتبط با جنگ و ریاضت اقتصادی مطلع بودند. یکی از این معترضان در میان دیگر تظاهرات‌کنندگان علیه افزایش بودجه نظامی آلمانی صحبت کرد. به گفته این معترض، بهتر است به‌جای صرف بودجه‌های نظامی، برای مبارزه با فقر واقعی پول صرف شود. او در ادامه گفت: «مردم به‌خاطر جنگ و خشونت و فقر در آفریقا، مهاجرت می‌کنند».

رنه، یکی دیگر از معترضان، همراه پسرش در تظاهرات یکشنبه شرکت کرد. سخنرانی فاشیستی هفته گذشته یکی از رهبران حزب آلترناتیو برای آلمان به او انگیزه داده که در مخالفت با راست‌های افراطی به خیابان بیاید. او می‌گوید تا همین چند سال پیش فکر نمی‌کردم که بعد از سال ۱۹۴۵ چنین چیزی (به‌خیابان‌آمدن راست‌های افراطی) دوباره اتفاق بیفتد.

آنگرت کرامپ کارنبائر، دبیر کل حزب حاکم دموکرات مسیحی آلمان، یکشنبه در مصاحبه‌ای، آلترناتیو برای آلمان را به ضدیهودی‌گری متهم کرد. او به روزنامه بیلد‌ام سانتاگ گفت این حزب تهدیدی برای یهودیان آلمان است و افزود «یهودستیزهایی در گوشه و کنار حزب شما وجود دارد». بااین‌حال این حزب راست‌ افراطی اتهام یهودستیزی را رد می‌کند. جورج پازدرسکی، رهبر شاخه برلین این حزب، پیش از راهپیمایی یکشنبه گفت بسیاری از هواداران حزب نگران هستند با وجود موفقیت انتخاباتی حزب «انگ» بخورند.

منبع: شرق

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.