آیا هنگام پرواز با هواپیما، وقوع زلزله را احساس می‌کنیم؟

آیا هنگام پرواز با هواپیما، وقوع زلزله را احساس می‌کنیم؟

زلزله و مسافرت هوایی- زلزله شاید مخرب‌ترین و دلهره آورترین بلای طبیعی است که بارها باعث ویرانی کامل تمدن بشری شده است. به لطف رسانه‌های مختلف و البته تجربیات شخصی اکنون مردم چیزهای بسیاری درباره زلزله می‌دانند. حتی اگر آن را تجربه نکرده باشیم هم می‌دانیم به هنگام زمین لزره همه اشیاء شروع به لرزیدن و حرکت روی زمین کرده به طوری که لرزه های آن را البته به نسبت شدت و عمق آن می‌توان کاملا احساس کرد.

حال این سوال مطرح می شود که اگر درست زمانی که ما در هواپیما نشسته‌ایم و در حال سفر هستیم، در همان زمان زلزله‌ای بر روی زمین اتفاق بیافتد، چه احساسی خواهیم داشت؟ و اینکه اصلا در آن شرایط متوجه وقوع زمین لرزه خواهیم شد؟

آیا هنگام پرواز با هواپیما، وقوع زلزله را احساس می‌کنیم؟

اگر چه که این پدیده طبیعی دهشتناک نیاز به معرفی چندانی ندارد اما بیایید نگاه عمیق‌تری به آن داشته باشیم. زلزله در نتیجه تخلیه ناگهانی میزان زیادی انرژی نهفته در اعماق زمین رخ می دهد و منجر به ایجاد امواج لرزه‌ای تخریب کننده‌ای می‌شود. شدت زمین لرزه متفاوت است. برخی از آن ها به قدری خفیف هستند که اصلا احساس نمی‌شوند و برخی به قدری مهیب هستند که ساختمان بزرگی را تخریب می‌کنند، کشتی‌ها را به عمق دریا فرو می‌برند و زیرساختهای مستکحم زمین را نابود می‌کنند.

زمانی که زلزله‌ای رخ می‌دهد امواج بسیار زیادی از مرکز آن که کانون زلزله نام دارد به اطراف ساطع می‌شود. زمانی که این امواج به قدری قدرتمند باشند که از پوسته زمین عبور کنند و وارد لایه های جو شوند به امواج صوتی تبدیل می‌شوند. گرچه قدرت این امواج معمولا کمتر از میزان قدرت شنوایی انسان است (زیر ۲۰ هرتز) و انسان هرگز قادر به شنیدن صدای این امواج نیست. به عبارت دیگر انسان قادر به شنیدن صدای امواج لرزه‌ای نیست، اما بسیاری از افراد مدعی هستند که حین وقوع زلزله صداهای مهیبی را شنیده‌اند. این صدا ناشی از عبور امواج لرزشی از محیط جامد مثل ساختمان ها و صخره ها است که شنیده می‌شود. صدایی که مربوط به شکستن و خرد شدن ساختار بناها و ساختمان‌ها است و این صدا مربوط به خود امواج نیست.

آیا هنگام پرواز با هواپیما، وقوع زلزله را احساس می‌کنیم؟

اما به هنگام زلزله داخل کابین هواپیما چه اتفاقی می افتد؟ 

وقتی که ما سوار بر هواپیما، مایل ها بر فراز زمین در حال سفر هستیم، چه بر سر امواج لرزه‌ای ساطع شده از دل زمین روی می دهد؟ آیا این صداهای دهشتناک ناشی از زلزله درون هواپیما هم شنیده می‌شود؟ یافته های فیزیکدان‌ها نشان می‌دهد که امواج در اثر مسافت انرژی خود از دست می‌دهند. درست همانند زمانی که در یک سخنرانی شرکت کرده‌اید، هر چقدر که فاصله شما تا سخنران دورتر باشد صدای او را با وضوح کمتری خواهید شنید. امواج ساطع شده از کانون زلزله نیز با طی مسافت انرژی خود را از دست می‌دهند. بنابراین امواج زلزله حتی اگر به ارتفاع ۳۹۰۰۰ فوتی زمین (ارتفاعی که هواپیما در آن پرواز می کند) برسند، بر اثر این فاصله از شدت آن کاسته می‌شود. از طرفی صدای موتور هواپیما نیز مانع از شنیدن هر گونه صدایی خواهد شد. اما در صورتی که شدت زلزله بالا باشد امکان احساس لرزش را خواهید داشت.

منبع: اراول

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.