آزمایش راکتورهای هسته ای مینیاتوری توسط ناسا

ناسا در همکاری با وزارت انرژی ایالات متحده در حال آزمایش راکتورهای مینیاتوری کوچک و سبک وزنی است که قادرند برای مدتی طولانی انرژی مورد نیاز فعالیت های تحقیقاتی روی سطح ماه یا مریخ را تامین کنند. این راکتورها که KRUSTY نام گرفته اند (مخفف عبارت Kilopower Reactor Using Stirling Technology) نوعی از سامانه های شکافت هسته ای با قابلیت تولید تا ۱۰ کیلووات انرژی الکتریکی به مدت ده سال هستند. به گفته ناسا تنها چهار راکتور از این نوع برای انجام پروژه های بلندمدت این سازمان بر روی مریخ و ماه کافی خواهند بود.

راکتورهای KURSTY در موقعیت هایی که دسترسی به انرژی خورشید بسیار محدود است فوق العاده کاربردی خواهند بود. برای مثال یک دور چرخیدن کره ماه پیرامون محور خود ۲۸٫۵ روز زمینی به طول می انجامد که به این معناست که یک شب روی کره ماه تقریبا معادل دو هفته بر روی زمین طولانی است. مارک گیبسون، مدیر مرکز تحقیقاتی Glenn ناسا و سرپرست پروژه، درباره این راکتورها عقیده دارد “KURSTY ناسا را قادر خواهد ساخت پروژه های بلندمدت تر را در دستور کار خود قرار دهد و نگاهی دقیق تر به نیمه تاریک ماه بیندازد. زمانی که فضانوردان برای اقامت بلندمدت به مریخ یا ماه فرستاده شوند، به انرژی بسیار بیشتری نیاز خواهیم داشت و این راکتورهای جدید می توانند مشکلات را به راحتی حل کنند”. راکتورهای KURSTY در حال حاضر در مرحله ساخت نمونه های آزمایشی هستند. بر اساس اطلاعات منتشر شده، این راکتورها از اورانیوم ۲۳۵ استفاده خواهند کرد و

قلب راکتور نیز تنها به اندازه یک برگ کاغذ معمولی خواهد بود. گرمای تولید شده در قلب راکتور از طریق لوله های گرمایشی به موتورهای استرلینگ فرستاده می شود و در آنجا به انرژی الکتریکی تبدیل می شوند. آزمایشات اولیه KURSTY نشان دهنده عملکرد موفق این راکتور در شرایط مختلف بوده اند و تیم تحقیقاتی پشت آن را به موفقیت های بیشتر در آینده امیدوار کرده است. ناسا و وزارت انرژی آمریکا قصد دارند در آینده نزدیک آزمایشاتی را در شرایط دشوارتر طراحی کنند تا شکست های احتمالی پروژه  و نقاط ضعف آن نیز به خوبی ارزیابی شود.

منبع

قبلی «
بعدی »

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.